Hogyan kommunikáljunk gyermekeink felé krízishelyzetben? Az elmúlt időszakban mindenki élete alaposan felborult. A napról-napra történő változások folyamatos alkalmazkodóképességet, rugalmasságot és türelmet igényelnek. A változások ijesztők lehetnek, de ne felejtsük el, hogy mindenki találkozott már különböző válsághelyzetekkel, melyekből mindig van kiút! Olvassátok el Horányi Kata kolléganőnk segítő cikkét a témáról!
A felnőttek már rendelkeznek egy személyes készlettel, mintával, amit segítségül tudnak hívni ezekben a napokban. A gyerekek nem. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a szülők felelősségteljesen foglalkozzanak a koronavírus témakörével, mert ők azok, akik segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy megértsék, mi zajlik most a közvetlen környezetükben. Fontos kihangsúlyoznunk, hogy minden korosztályt másképp kell tájékoztatnunk, információkkal ellátnunk, de ezeknek mind megvannak a maga kis trükkjei, melyekre a későbbiekben kitérünk.
Mikre érdemes különösen odafigyelni?
Mindenekelőtt próbáljunk meg kiegyensúlyozottak maradni.
Sugározzunk biztonságot, megtalálva lelki stabilitásunkat. Tegyünk ebbe még több energiát, mint szoktunk és árasszunk nyugalmat, a gyerekek számára ez elengedhetetlenül fontos, főleg a mostani helyzetben. Ne feledjük, hogy nem csak a szavaink hatnak gyermekeinkre, hisz ők
megérzik azt is, ha máshogy viselkedünk, szorongunk, félünk. Próbáljuk meg kontrollálni hangulatváltozásainkat, érzéseinket, törekedjünk a harmonikus környezet megteremtésére. Persze természetes, ha néha megérzik rajtunk az aggályainkat, előfordul, hogy olykor mi is elbizonytalanodunk, amit ők nem érthetnek. Válaszoljunk nekik saját szintjükhöz mérten, de semmiképpen sem előttük beszéljük meg a bennünk zajló feszültségeket. Sokszor tudatosítsuk magunkban, hogy ez egy átmeneti időszak, Ha őszintén, sok humorral, játékos formába ágyazva le tudjuk kommunikálni a hirtelen jött változásokat, a későbbiekben sokat tudunk
majd táplálkozni ezekből. Ne essünk kétségbe, legyünk higgadtak, tudatosak és nézzünk pozitívan a jövőbe!
Hallgassuk meg a gyerekeink érzéseit, fogadjuk el azokat!
Figyeljünk rájuk, vegyük észre, ha valamit kommunikálni szeretnének felénk. Ez lehet egy rajz, egy új szerepjáték, játék közbeni dialógus. Előfordulhat, hogy a bennük felgyülemlett érzések – amiket nem értenek- megváltoztatják viselkedésüket, olykor agresszívvá válhatnak. Ez normális. Nem beszélve arról, hogy akik a belvárosban laknak egyre kevésbé tudnak kiszabadulni a négy fal közül, így a felhalmozott energiáikat is egyre nehezebben tudják kiadni magukból. Értsük meg ezeket és igyekezzünk minél több lehetőséget felajánlani nekik a válaszaik keresésére, hogy érezzék, mi megértjük őket.
Tájékoztassuk gyermekeinket a saját szintjükön, mindezt őszintén és hitelesen. A
gyerekek alapvetően nagyon fogékonyak a világra, nézelődnek, sokat kérdeznek, érdeklődnek a körülöttük zajló történésekről. A jelenlegi helyzetben is rengeteg új inger éri őket, leginkább olyanok, melyeket nem tudnak értelmezni, amik kérdéseket, kételyeket vetnek fel bennük. Ezekre válaszoljunk érthetően, egyszerűn, megtalálva azt a közös, játékos nyelvet, amit segítségül hívva választ kaphatnak a felmerülő kérdéseikre. Differenciáljunk, ha több különböző életkorú gyerekkel vagyunk otthon. Az elmondott információnk forrásai legyenek pontosak, ne zavarjuk össze őket álhírekkel, olyanokkal, amikben mi sem vagyunk biztosak. Ne legyenek frusztrációik, szabadítsuk fel a bennük összegyülemlett belső zavarodottságukat. Az elaboráció fontossága nélkülözhetetlen a jelenlegi helyzetben.
Találjatok ki egy kiszámítható, könnyen átlátható napirendet.
Ha ez volt eddig, akkor csak némi átalakítást igényel, de mindenképp legyen valami vizuális segítsége a gyerekeknek, hogy könnyen tudják követni, mi a következő napirendi pont. Ha több gyerekkel vagyunk otthon, figyeljünk arra, hogy mindenki számára érthető legyen, kinek mi következik. Csináljuk közösen, találjunk ki közös és egyéni napirendi pontokat. Az átláthatóság, következetesség csökkenti a szorongást, biztonságot nyújt nekik a napban.
Legyünk derűlátóak és éljük meg pozitívan a folytonos alkalmazkodást.
Hozzuk ki a legtöbbet abból, hogy együtt lehet a család! Ne csak a koronavírusról szóljon az élet,
találjunk ki különböző tevékenységformákat, kísérletezzünk, hagyjuk szabadon szárnyalni a
kreativitásunkat. Keressük a pozitív energiaforrásokat, gondolkodjunk optimistán!
Horányi Kata óvodapedagógus kolléganőnk cikkét olvastátok, akit már biztosan sokan ismertek a Meseerdő gyermekfelügyeletről.
For English language articles please clikk here!