Aktuális, Szakmai cikkek
Leave a comment

A testkontaktus és hordozás fontossága csecsemő és gyermekkorban

Áldott állapotban a babád folyamatosan benned és veled van. Ez azt jelenti, hogy hallja a hangod, a szívverésed. Egyre szorosabban van megtartva, ölelve, mindig érintve ringatva van, miközben jövünk-megyünk, tesszük a dolgunkat, éljük az életünket. Táplálékot a tested ad akkor és úgy ahogy a gyermeked igényli. Ez az áldott állapot 9 hónap után teljesen átalakul. Megszületik a baba, az anya, az apa, egy család. – Segesdi Edina, baba- és gyermekhordozási tanácsadó cikkét olvashatják.

Itt kint a világunkban teljesen más fogadja. Fények, idegen hangok, tér. Rengeteg tér. Nagyon nagy változás a babának, az anyának, apának mind lelkileg mind fizikailag. Ezt a hatalmas változást hivatott finomítani a gyermekágyas időszak. Itt hangolódik össze a baba és az édesanya. Itt ismerik meg egymás természetét, habitusát, jelzéseit. Itt tanulják meg együtt, hogy milyen is a lét, a családi egységben minden kis apróságával. Ebben az időszakban a babának és az anyának a lehető legzavartalanabbul együtt töltött időre van szükség. A pocakos lét folytatásaként a baba szükséglete, hogy az édesanyjával legyen. A babának folyamatos testközelségre van igénye.

Ezt kapta a várandóság alatt és ez az egyik pillanatról a másikra megváltozik fizikailag, de igény szintjén nem tud. A főemlős kölykök nagyjából az egész napjukat anyjuk testén töltik a szőrükbe kapaszkodva. Nem feltétlen szeretetük jeleként, hanem a túlélés érdekében ösztönszerűen. A megszületett baba még védtelen, mivel az emberi fejlődési folyamat során az édesanya medencéje szűkebb és a baba jóval nagyobb agykoponyája miatt az időre született babák valójában éretlen „koraszülöttként” jönnek világra a többi élőlényhez képest. Éppen csak a minimális képessége van meg a fennmaradáshoz.  Magatehetetlen. Például lélegezni tud, be tudja fogadni a táplálékot, de önmagától nem tudja azt magához venni, helyváltoztatásra nem képes, segítségre van szüksége az evésben, hőszabályozásban, érzelmei kezelésében, stressz kezelésben.

Amit nagyon jól tud, az az, hogy jelezni tudja, ha nem kerek a világ, ha valamire szüksége van és erre nagyon erős ösztönei vannak. Ezek az ösztönök pedig segítséget kérnek attól a személytől, aki létfenntartásukat teljes mértékben el tudja látni, biztosítani tudja: az Édesanyától. Minden, amire a babának szüksége van születés után az az anyán tud megtörténni. Minden baba hordozott baba, hisz felvesszük a kezünkbe, magunkkal visszük, letesszük, sír – felvesszük, etetjük – felvesszük, aztán letesszük.

A kérdés az, hogy mennyit és hogyan. A baba igénye az, hogy a lehető legtöbb időt töltse testkontaktusban. Ezt magától nem tudja megtenni, az édesanyának, édesapának, hordozószemélynek kell biztosítania. Ennek praktikus eszköze a hordozás hordozóeszközben.

Miért hordozzunk?

Mert mindenre kihatással és összefüggésben van a babában és az édesanyában is. Gyermeküket hordozó édesanyák nagyon mély ösztönökkel átitatott korai kapcsolatot tudnak kialakítani babájukkal. Minden csatornájukkal fogadni képesek babájuk minden apró rezdüléseit és megfelelően tudnak válaszolni rá.
Édesapák különleges lehetőséget kapnak a hordozás által, hisz megtapasztalhatnak a pocakos léthez hasonló érzést és kialakíthatnak egy teljesen új és más, mélyebb kapcsolatot babájukkal. Ezek a pozitív érzések, megélések mélyítik a kapcsolatot, a kötődést a mindennapokban, érzékenyítik és megerősítik a kialakuló családot. Segítenek az Anya és Apa szerep kialakításában. Felfedezzük magunkban az ősi tudást, miszerint képesek vagyunk gondoskodni saját babánkról. Ahogy erősödik a kötelék köztünk, egyre inkább belső igényünkké válik személyes jelenlétünk a baba életében.
A hordozott babák bizonyítottan kevesebbet sírnak, kiegyensúlyozottabbak, bizalommal telnek meg környezetükkel kapcsolatban, hisz a hordozószemély testén, biztonságban ismerik meg azt.

A nagyon szoros együttlét a várandósságban a születés után folytatódhat a hordozással hordozóeszközben, mindaddig amíg a babád ezt igényli és közben jótékony hatásait fejti ki percről percre, mind a baba, mint pedig család szempontjából. Ezzel a babához való fordulással, odaadással viszont nem bezárul a világ, hanem kinyílik.

A hordozás lehetőséget ad arra, hogy figyelmet fordítsunk környezetünkre, magunkra, megcsináljuk mindennapi teendőinket, kielégítsük igényeinket, úgy hogy közben babánkat nem kell letennünk, ha nem szeretné.  Hisz, ha letesszük és esetleg sír, akkor rögtön lelkifurdalásunk lesz, hogy a babánk sír. Vagy azon izgulunk, hogy még mennyi befejezetlen dolgunk van, amit meg kéne csinálni, de ott a félelem, hogy közben a babánk felébred. Nem kell versenyt futnunk az idővel. Visszatérhetünk nagyobb jelenléttel a testvérhez, testvérekhez, családunk többi tagjához, közösségünkbe. Kimozdulhatunk, kipróbálhatunk új dolgokat, amiben kiteljesedhetünk, mindezt úgy, hogy közben babánk igényeit teljes mértékben kielégítjük.

Baba- és gyermekhordozási tanácsadás indul 2018. februártól Segesdi Edina vezetésével a Belvárosi Közösségi Térben. 

A tanfolyam V. kerületi családok számára elérhető és ingyenes, előzetes regisztráció szükséges: Poich Magdolna +36-30-727-7893, poich.magdolna@segitokezek.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük