Elkezdődött az óvoda, az iskola, indul az új tanév. Előző cikkünkben arról írtunk, milyen fontos szülőnek, gyereknek ráhangolódni, felkészülni az (új) közösségbe kerülésre. A szülőtől való első rendszeres elszakadás, valamint az új kihívások közé, új szabályrendszerbe való beilleszkedés a gyerekek életének nagy, ám természetes, szükségszerű kihívása. Szülőként ez ugyan ijesztő ugrás lehet a sötétbe, de fontos szem előtt tartani, hogy gyermekünk a megmérettetésből erősebben, bátrabban fog végül kikerülni, számtalan új élménnyel és baráttal gazdagabban! – Szirtes-Szabó Kata meseterapeuta, pszichopedagógus írása.
Mind a szülők, mind a gyerekek szorongását csökkentheti a közös meseolvasás, amely olyan beszélgetésekhez vezet, ahol megoszthatjuk szép emlékeinek, tapasztalatainkat gyermekünkkel, meghallgathatjuk félelmeit, és reagálhatunk azokra. Nehéz kiválasztani a könyvesboltok kínálatából azokat a könyveket, amelyek a szép borító mellett hiteles megközelítést nyújtanak, és még korosztály tekintetében is megfelelőek. Ebben igyekszünk az alábbiakban segítséget nyújtani.
Iskolába indító könyvek
Tájékoztató könyvek
Ezek azok a könyvek, amelyek azt mutatják meg, mire is számíthatunk az iskolában. Nem az iskolakezdés érzelmi hátterére helyezik a hangsúlyt, sokkal inkább azáltal segítenek, hogy így könnyebben elképzelheti a gyerek, hogy mi vár rá.
Liane Schneider: Bori iskolába megy (Manó Könyvek Kiadó Kft. 2013.)
A Barátnőm, Bori sorozat Liane Schneider, német írónő egyszerű történeteit tartalmazza, amelyek bájos illusztrációkkal kísérve egy kislány életének mindennapi eseményei körül bonyolódnak. Ebben a kötetben Bori első iskolai élményeit ismerhetjük meg. A Bori történetek összetettségükben inkább az óvodás, mint az iskolás korosztály érettségéhez illeszkednek, de azok a gyerekek, akik óvodás éveikben megszerették ezeket, boldogan fogadják majd Bori iskolai kalandjait.
Érsek Rózsa: Első nap az iskolában (Scolar Kiadó 2004.)
Érsek Rózsa története – amely, mint az a címéből is látszik, egy kislány első napját mutatja be az iskolában – szövegében olyan egyszerű és tömör, hogy a meséhez szokott gyerekekben és szüleikben komoly hiányérzet maradhat felolvasása után. Kiindulási alapnak ajánljuk az iskolai élményekről való beszélgetéshez.
Finy Petra: Iskolások kézikönyve – lányoknak (Pozsonyi Pagony Kft. 2014.) – fiúknak (2015.)
Finy Petra, a fülszöveg tanúsága szerint, részletes útmutatót szeretett volna készíteni az iskolába készülő gyerekek számára. A hiánypótló művet Pásztohy Panka finom rajzai tették még népszerűbbé. Habár a könyv a célkitűzést maradéktalanul teljesítette, vagyis a kalauz valóban részletes és az iskolai lét legtöbb szegmensére kiterjed, számomra kissé szárazra sikeredett, elveszik a részletekben. Ennek ellenére ajánlom minden olyan leendő elsősnek, aki szeret előre tájékozódni arról, hogy pontosan mi vár rá.
Mesekönyvek
Az a könyv, amely nyelvezetében és összetettségében jól fogyasztható egy hatévesnek, az iskolakezdésről szól, és még élvezhető története is van, nagyon ritka madár a könyvpiacon.
Ingo Siegner: Kókusz Kokó iskolába megy (Ventus Libro Kiadó 2012.)
Ingo Siegner, német író könyveiből nemrég mesefilm is készült, majd ennek nyomán átdolgozott mesekönyvek jelentek meg. Természetesen az eredeti Ingo Siegner könyveket érdemes vásárolni! Kókusz Kokóról, a kissárkányról három eredeti könyv jelent meg 2012-ben, amelyek még mindig kaphatóak. A fent megjelölt kötetben Kokó iskolába megy, és barátokra tesz szert. A történet kedves, izgalmas, empátiára és elfogadásra nevel, és egyáltalán nem didaktikus módon készít fel az iskolára. Az illusztrációkat a szerző készítette.
Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok! (Móra Kiadó 2006.)
Ahhoz, hogy igazán értékelni tudjuk ezt a könyvet, nem árt, ha előtte elolvassuk együtt a Már óvodás vagyok!-ot is, ami csak azért nem került fel az óvodakezdő könyvlistára, mert túl hosszú és összetett ahhoz, hogy egy hároméves valóban megértse és értékelje, mi legkorábban 5 éves kor körül ajánljuk. Miután elolvastuk, rögtön jöhet is a folytatás! A Már iskolás vagyok! hamisítatlan Janikovszky humorral megírt történet Daniról, aki végre iskolába megy, míg barátnője, Pöszke óvodás marad még egy évig. Ez a könyv épp olyan szívmelengető és otthonos, mint a nyolcvanas évek legjobb gyerekfilmjei, olvasása egyformán élvezetes a szülőnek és a gyereknek is.
Kormos István: Vackor az első bében (Móra Kiadó 2016.)
A nosztalgia jegyében erről a listáról sem maradhat le Vackor, a piszénpisze és időnként rosszcsont, de nagyon szerethető kölyökmackó, aki ebben a kötetben iskolába megy, és újabb kalamajkákba keveredik. A nagymamák és nagypapák egyet fognak érteni velünk abban, hogy enélkül nem nőhet fel egy gyerek sem!
Reméljük segítettünk abban, hogy eligazodjanak a könyvesboltok kínálatában, mindenkinek jó olvasást kívánunk!