Mesék, játék és alkotás jellemezte a múlt hetet a Belvárosi Közösségi Térben, ahol lezajlott az idei Csodálatos Állatok Mesetábor.
Az 5-6 éves gyerekeknek szóló tábor igazi varázslattal töltötte meg a napokat – meseterápiás foglalkozásokkal, mozgással és kreatív alkotással.
A programot Szirtes-Szabó Kata és Kreil Melinda meseterapeuta szakemberek vezették, akikhez négy lelkes pszichológus hallgató önkéntes is csatlakozott. Együtt gondoskodtak arról, hogy a gyerekek minden érzékszervükkel elmerülhessenek a mesevilágban.
A tábor középpontjában a Csodálatos Állatok álltak: olyan élőszóval elmesélt történetek, ahol állatok segítenek, barátságot kötnek vagy éppen varázserővel bírnak. A mesék nemcsak szórakoztattak, hanem finoman fejlesztették a gyerekek érzelmi világát és képzeletét is.
Minden nap egy közös, különleges utazásra indultak a gyerekek: sárkányparipára szálltak, hogy a felhőkön túl eljussanak a Varázserdőbe, egy különleges, mesebeli helyre, amit saját képzeletük formált és gazdagított égig érő fákkal, végtelen, hullámzó tengerekkel, felhőket karcoló hegycsúcsokkal. Itt nap mint nap egy-egy új csodálatos állattal találkoztak, akik történeteikkel tanították őket bátorságra, kitartásra, barátságra és együttérzésre.
A mesékben szereplő állatok gyakran olyan tulajdonságokat hordoznak, amelyeket a gyerekek is megtapasztalnak magukban vagy a környezetükben s ez kiváló alap arra, hogy beszélgessünk félelmekről, bátorságról vagy épp arról, hogyan lehet barátkozni.
A gyerekek nemcsak hallgatták a történeteket, hanem különböző eszközökkel alkottak is: színes állatfigurákat készítettek, agyagoztak, festettek és miközben megelevenítették a mesék szereplőit, felidézhették a meséket, újraélhették azokat.
Nagyon jó volt látni, hogy a kicsik mennyire belefeledkeznek a mesékbe és a játékba, s közben mennyi örömöt találnak az együttlétben. A tábor végére valóban kialakult egy kis közösség, ahol a gyerekek bátrabban nyíltak meg egymás felé.
Az önkéntes pszichológus hallgatók sokat segítettek a kisebb csoportokkal való munkában, egyéni figyelmet tudtak fordítani a gyerekekre, támogatták őket az egymáshoz való kapcsolódásban, tanították őket a közös játékra.
A tábor zárónapján igazi ünnep várta a gyerekeket és a szüleiket is, ahol a közös játékon keresztül a szülők is betekintést nyerhettek abba a varázslatos világba, amelyben a gyerekek egész héten kalandoztak.
A legtöbb gyermek számára a Csodálatos Állatok Mesetábor az első táborélmény, ezért a táborvezetők számára kiemelten fontos, hogy a kicsik biztonságban érezzék magukat, sok egyéni figyelmet, gondoskodást kapjanak, az érzéseiket – legyenek azok örömteliek vagy nehezek – elfogadják, megértsék, sokat legyenek friss levegőn, mozoghassanak, játszhassanak, pihenhessenek korosztályi és egyéni szükségleteik szerint. Az önfeledt játék, a sok közös élmény, a személyre szóló odafigyelés garantálják, hogy a táborozás pozitív emlékként maradjon meg a gyermekekben s a következő években is örömmel várják az új élményeket.