Aktuális, Könyvkuckó, Szakmai cikkek
Hozzászólás

Halak a pácban! (Ez nem egy szakácskönyv!) Andrea Gregusova – Nastia Sleptsova: Gréta

A csodálatos hangú bálnalány, Gréta, sajnos bereked. Ha elolvassátok ezt a gyönyörűen illusztrált mesekönyvet, megtudhatjátok, hogyan gyógyul meg Gréta, és vele együtt az óceán is. A szívmelengető vízalatti történetet 4-6 éves gyerekeknek és környezettudatos szüleiknek ajánljuk. Szirtes-Szabó Kata gyógypedagógus, meseterapeuta írása.

Gréta, az óceán legmélyén lakó bálna énekesnő egy reggel arra ébred, hogy berekedt, nem tud már énekelni. Ez nagyon nagy baj, hiszen a tenger összes lakója várja koncertjeit, sőt, még a Nap is a vízre hajtja a fejét esténként, hogy jobban hallja, ahogyan énekel. Gréta elmegy hát a doktor nénihez (aki az egyetlen ember a történetben), hogy segítséget kérjen. Az orvosnál sok más tengeri állattal találkozik, és hamarosan kiderül, hogy a tengerlakók számtalan betegségéért mind-mind az ember és a környezetszennyezés tehető felelőssé, Gréta torka is azért gyulladt be, mert koszos vizet ivott. Végül amíg Gréta gyógyul, az állatok összefognak, és együtt rendet raknak az óceánban, a sok szemetet kiviszik a partra, s így mindenki meggyógyulhat, csak az emberek ámuldoznak, amikor nem tudják sehová leteríteni a strandtörülközőiket.

Andrea Gregusova szlovák írónő, és Nastia Sleptsova ukrán illusztrátor számomra eddig ismeretlenek voltak, de azonnal megragadott a könyv képi világa. A finoman kidolgozott, lágy, harmonikus képek aranyló barnáikkal, korallvöröseikkel és szürkéikkel a tenger homokját és élővilágát idézik. Az állatábrázolások egyszerre bájosak és valósághűek.

A történet egy lélegzetre olvasható, de elég gazdag ahhoz, hogy lekösse az óvodás (4-6 éves) korosztályt. Nyelvezete szép, igényes, gyerekbarát. Az írónő igen divatos témát választott, arra próbálja tanítani a gyerekeket, hogy milyen kárt okoz a rengeteg szemét, amivel környezetünket szennyezzük. Nekem nagyon tetszett, hogy többféleképpen is megközelíti a problémát, elmeséli, hogy a teknősök megeszik a nejlonzacskókat, a polip a vízbe engedett kemikáliáktól betegedik meg, az angolnát pedig a megnövekedett hajóforgalom zavarja természetes életvitelében. Az ember azonban nem csak gonosztevőként jelenik meg ebben a mesében, ő az orvos is, aki jót akar az állatoknak, és meg tudja gyógyítani őket. Fontos momentum, hogy az óvodás korosztály azt is lássa, lehet másként is dönteni: nem csak rombolni, de építeni is tudunk. A felvetett problémára a történet ajánl megoldást, az állatok képesek megtisztítani a tengert, és megmutatni az embereknek, milyen károkat okoznak. A könyv amellett, hogy komoly, felnőttes témába próbálja bevonni a gyerekeket, saját élményen keresztül érzékenyíti őket, hiszen minden óvodással megesett már, hogy megbetegedett, és bár félve ment el a doktor nénihez, az segített a betegségen.

A mese végén a tudományosabb érdeklődésű gyerekek megtudhatják, milyen bálnafajták élnek a tengerekben, és hogy mit tehetünk mi, hétköznapi emberek azért, hogy megtisztítsuk a környezetünket.

Ajánlom ezt a mesekönyvet azoknak a szülőknek, akik fontosnak tartják a környezettudatos gyermeknevelést, és szeretik a szép, művészien kialakított mesekönyveket.

Szirtes-Szabó Kata, gyógypedagógus, meseterapeuta, hamarosan folytatja KönyvKuckó című rovatát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük