Aktuális, Meseerdő
Leave a comment

Beszoktatás Meseerdőben

A Meseerdő gyermekfelügyelet gyakran az első hely, ahol a szülők gyermekeiket először bízzák mások gondjaira. Így érthető, hogy a hozzánk forduló szülők többsége kérdésekkel, kezdeti aggodalmakkal érkezik. Több éves tapasztalatunkra építve összegyűjtöttük nektek a beszoktatással kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket.

Mi a legelső lépés, ha szeretném beszoktatni a gyermekem?
A Meseerdőben 6 hónapos kortól 7 éves korig fogadjuk a gyerekeket. A beszoktatás egész évben, folyamatosan történik a jelentkezést és a szülőkonzultációt követően. Az intézménybe még nem járó gyerekek esetén a beszoktatást egy előre egyeztetett időpontban fogadóóra előzi meg, melyet egy, a gyermekfelügyeleten dolgozó pedagógusunk tart. Már intézménybe járó gyermekek esetén lehetőség van telefonos konzultációra is. Ezekre időpontot a recepciós kollégáktól tudtok kérni személyesen, vagy telefonon: +36 1 791 3637.

Mivel tudjuk mi, szülők, támogatni a beszoktatást, még mielőtt az elkezdődne?
Gyakran előfordul, hogy a gyerekek nálunk tapasztalják meg először azt, hogy a számukra legfontosabb személyek, akik eddig minden pillanatban velük voltak, elköszönnek tőlük, és kikerülnek a látóterükből. A hiányuk szorongást és félelmet kelthet bennük, de az elválás előzetes odafigyeléssel a legtöbb esetben megkönnyíthető számukra.
Segít nekik, ha már otthon figyeltek arra, hogy ne tűnjetek el a szemük elől szó nélkül. Jó, ha megbeszélitek előre, hogy hova mentek és mikor jöttök vissza. Megérkezés után fontos jelezni, hogy örültök az újratalálkozásnak, majd elmesélni, hogy mit csináltatok.
Amikor elérkezik az ideje, a Meseerdőn először csak kis időre köszöntök el a beszokó gyermeketektől, azért, hogy megtapasztalja az elköszönést, és azt, hogy mindig visszajöttök.
Az elválás gyakorlása mellett az is csökkenti a feszültséget, ha felkészítitek a gyermeket arra, hogy mi vár rá. Mielőtt a Meseerdőbe jöttök, beszélhettek arról, hogy ide tartotok, ahol először kicsit együtt fogtok játszani, majd el kell mennetek egy kis időre. Ezalatt pedig ő játszhat a sok érdekes játékkal, a gyerekekkel, ti pedig nemsokára visszatértek hozzá.
Tapasztalataink szerint az is nagyban megkönnyíti a beszoktatás folyamatát, ha a Belvárosi Közösségi Térbe nem csak a Meseerdő időszakos gyermekfelügyeletre jártok, hanem a Hetedhét játszószobában is töltötök időt, vagy más foglalkozásokon is részt vesztek az intézményben.

Ki szoktathatja be a gyereket?
Bárki, akihez a gyermeketek közel áll (szülő, nagyszülő, gondviselő), azonban fontos kiemelni, hogy egyszerre mindig csak egy felnőtt lehet jelen a beszoktatásnál.

Hogyan zajlik a beszoktatás?
Az első hét menete mindenkinél ugyanúgy zajlik, lehetőleg három egymást követő napon, 1-1 órán át. A további ütemezés mindig egyéni igényekhez igazított, gyermekenként változó lehet, erről a harmadik alkalom végén kaptok visszajelzést a Meseerdő szakembereitől.
Az első három alkalommal a beszoktató felnőtt is jelen van, háttérbe húzódva, gyermeke (és a többi bent lévőt gyermek) játékába minél kevesebbet bekapcsolódva.
Elsődleges cél, hogy a gyermek minél több időt töltsön a bent lévő pedagógussal, el-elszakadva a szülőtől. Tapasztalatunk szerint az első hetek gyakran arról szólnak, hogy ennek a rövid időnek minél nagyobb részét tudja a gyermek a Meseerdő szobában a beszoktató felnőtt jelenléte nélkül tölteni.

Mikor tekinthető a gyermek már beszokottnak?
Az a gyermek tekinthető beszokottnak, aki biztonsággal és jóérzéssel el tudja engedni a szülőjét, elfogadja a Meseerdőben dolgozók jelenlétét, és stabilan, jó kedvvel képes a bent töltött idejét tölteni, valamint aki lehangoltság, sírás esetén a pedagógusok által megnyugtatható.

Mitől lehet a beszoktatás sikertelen? Mi történik ekkor?
Ha azt látjuk, hogy több héten keresztül nem történik előrelépés, közösen megbeszéljük, hogy mit látunk, mi okozhatja az elakadást, mely területeken szükséges és lehetséges a folyamat támogatása.
Ennek hátterében leggyakrabban az áll, hogy a beszoktatás alatt a gyermek a pszichoszociális fejlődésének érzékeny szakaszában jár, és a szeparációs szorongás fázisába jutva szíve szerint csak a számára legkedvesebb személy közvetlen közelében lenne. Ez nagyban megnehezíti az elválást.
Ilyenkor azt tanácsoljuk, tartsunk a beszoktatásban egy nagyobb szünetet, hiszen ez az időszak a szülő és a gyermek kapcsolatáról szól, és ennek a biztonságnak a megtapasztalása vezet majd ahhoz, hogy a gyermek a későbbiekben bátran elinduljon egyedül felfedezni a világot.
A megbeszélt időtartam letelte után, egy előzetes konzultáció után, ha a ti is úgy ítélitek meg, újra el tudjuk kezdeni a beszoktatás folyamatát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük