Aktuális, Meseerdő, Szakmai cikkek
Leave a comment

Otthoni tevékenységek a karantén idején 2. rész – A házimunka is lehet gyerekjáték!

A házimunkát sokszor érezhetjük nyűgnek, egy végtelen körforgásnak, főként akkor, ha
elvégzése egy emberre hárul. Most itt az ideje, hogy belevonjuk a teendőinkbe a gyerekeket is, akik játékként, szórakozásként élhetik meg a közös feladatokat.

Így a gyerekek már kiskorukban megtanulják, hogy mindig vannak állandó teendők a ház körül, amiknek az elvégzése idővel természetessé válik, beépül a mindennapjaikba. Arról nem is beszélve, hogy a különböző feladatok által megtanulnak türelmesebbek, rendszerszeretők, összeszedettebbek lenni, valamint nem utolsó sorban sokat fejlődik a koordinációjuk, kis-és nagymozgásaik kifinomultabbak lesznek.

Mindezek mellett fontos, hogy észben tartsunk néhány dolgot, mielőtt szívünk szerint mindenbe belevonnánk a gyerekeinket. Ne felejtsük el, hogy jó példát mutassunk a házimunkákat illetően is, hiszen csak úgy várható el, hogy ők is azt a mintát utánozzák, amit mi elvárnánk tőlük.

Legyünk következetesek, segítsük őket, de ne korrigáljuk őket folyamatosan, ok nélkül. Differenciáljunk a feladatoknál, ha több gyermekünk is otthon van. A kisebbekre mindig egyszerűbb feladatokat bízzunk és folyamatos jelenlétünkkel segítsük ügyeskedéseiket. Dicsérjük és biztassuk őket tevékenységeikben. Az óvodás korosztálynál legyen fontosabb a gyerekek bevonása, mintsem maga a kivitelezés. Ne várjunk el tökéletességet. Az iskolás korosztálynak már adhatunk egyre nagyobb teret abban, hogy milyen házimunkákat bízunk rájuk. Hagyjuk, hogy választhassanak, majd beszéljük meg velük, hogy miben voltak ügyesek és miben tudnának és hogyan fejlődni. A későbbiekben pedig már mindenképp olyan feladatokat bízzunk rá gyermekeinkre, amik felkészítik őket a majdani önállóságra, együttélésre.

A konyhai feladatoknál a kisebbekre rábízhatjuk saját műanyag étkészletüknek a terítését,
ezáltal is fejlesztjük a szem-kéz koordinációjukat, szalvétát hajtogathatnak, ami nagyban
segíti finommotorikus készségeik fejlődését.

A nagyobbak már megteríthetnek az egész családnak, leszedhetik az asztalt, vizet tölthetnek, sőt a mosogatásból is kivehetik a részüket. Ezek mind önfegyelemre tanítják őket, logikus gondolkodásuk erősödik. A kicsik összegyűrhetik a szalvétákat, kidobhatják a kukába. Itt beszélhetünk nekik a szelektív hulladékgyűjtésről és megmutathatjuk nekik, hogy melyik kukába mit kell rakni. A nagyobbak már levihetik a szemetet, ötletelhetnek az újrahasznosítás jegyében.

Ha sor kerül a takarításra, ne hagyjuk feladat nélkül a gyerekeinket sem! Míg a legkisebbek a
kis söprőjükkel és lapátjukkal vannak elfoglalva, addig a nagyobbak már porszívózhatnak és
fel is moshatnak. Ezek a tevékenységek elősegítik a térlátás alakulását, helyzetfelismerésük
bővül.

Bekerülve a mosókonyhába, megannyi kreatív ötlettel lephetjük meg gyermekeinket,
amelyekkel hasznossá tehetik magukat a házimunkában, s kialakulhat bennük a kompetencia
érzése. A kicsik be-és kipakolhatják a ruhákat a mosógépbe. Szétválogathatják a színes
ruhadarabokat a fehérektől.  A ruhák szelektálása történhet szín, ruhanemű, családtag szerint
válogatva. Ne felejtsük el a zoknik párosítását, ezzel a tevékenységgel a gyerekek könnyebben észreveszik majd az azonosságokat és eltéréseket, megfigyelőképességük javul. A válogatós, sorbarendezős feladatokon keresztül fejlődik a szerialitás, valamint a szín-és formaérzékelés. A száradó ruhák kirázása, csipeszelése is segíti a finommotorikájukat. Megbeszélhetjük a helyes öltözködés sorrendjét, a kisebbek a babáik ruháit, a nagyobb gyerekek kistestvéreik és saját ruháikon is gyakorolhatnak.

Idővel mindenki megtanulja, hogy felelőssé válik a saját szobája, dolgai iránt, ezért ne féljünk
bevonni gyerekeinket a házimunkába, legyen ez is egy új, közös tennivalója a családnak.

A cikket a Meseerdő gyermekfelügyeletünkön dolgozó munkatársaink írták.

This article is also available in English, in the translation of Anita Nagy.
Click here to read it.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük