Aktuális, Könyv és játékajánló
Leave a comment

KönyvKuckó: A nevetés a stressz legjobb ellenszere – Axel Scheffler és Julia Donaldson receptre

Nagy kedvenceim a brit szerzőpáros Axel Scheffler illusztrátor és Julia Donaldson író kicsiknek szóló könyvei. Az egyetlen dolog, amit eleddig nem szerettem bennük, hogy a gyerekeim hamarabb kinőttek belőlük, mint hogy én meguntam volna őket.
Scheffler illusztrációi karakteresek, humorosak, életteliek, önmagukban is vonzzák a gyerekek tekintetét, Donaldson szövegeivel pedig fergetegesen viccesek. Külön kiemelendő Papp Gábor Zsigmond verses fordítása, amit emlékszem, először elég furcsának találtam, de nagyon hamar rákaptam az ízére, leleményes és szarkasztikus nyelvi megoldásaira. Őszintén mondom, ezeket legalább annyira szórakoztató felolvasni, mint meghallgatni, kicsit Varró Dani verseihez hasonlóan.
Igazi nehézséget az jelentett, hogy kiválasszam, melyik legyen az a két S&D könyv, amit ajánlok nektek. Végül A majom mamája és a Kvirtek és kvartok mellett döntöttem.

A majom mamája

Ez a lapozgató a legkisebbeknek készült, egyszerű, könnyen érthető és követhető, akár másfél éves kortól már jól használható. Ebben a történetben a kismajom eltéved, a mamáját keresi, amiben a pillangó lesz a segítségére, míg sok-sok félreértés után végül rálelnek a kismajom mamájára. (Bocs a spoilerért!) A megszokott kedves képi világ és vicces hangvétel mellett azért szerettem nagyon ezt a könyvet, mert épp azzal dolgozik, ami a 2-3 éves gyerekeket leginkább foglalkoztatja, a szeparációval, és az alakuló kommunikációs készségek nehézségeivel. Ebben a korban a kicsik kezdnek eltávolodni a szülőtől térben és tevékenységeikben is. Egyre fontosabb számukra az önállóság, a szabad akarat megélése, próbálgatják a határokat, azt, hogy mit tehetnek meg, és hol ütköznek korlátokba. Az önállósági törekvések mellett törvényszerűen megerősödhet ilyenkor a szülőről való leválástól való félelem, ismét előkerülhet a szeparációs szorongás, illetve más félelmek is megerősödhetnek. És ebben a könyvben képzeleti szinten épp ez jelenik meg: mi történik, ha elszakadok az anyukámtól? Mi lesz, ha nem értik meg pontosan, amit szeretnék? Ha sikerül ezeket a félelmeket mesében, játékban megjeleníteni, „kimondani”, és a szorongást megfelelő megoldással oldani, abban segítünk gyermekünknek, hogy érthetőbbé váljon a világ, kimondhatóvá a félelem, s így mérséklődni tudjon a szorongás.
Hát ezt tudja a maga egyszerű és szerethető módján a Majom mamája, amit ajánlok minden 2-3 éves gyermeknek és szülőjének.

Kvirtek és kvartok

Ez a könyv kicsit nagyobbaknak való, inkább a 3-5 éves korosztályt célozza meg. Illusztrációi ennek megfelelően részletgazdagabbak, izgalmasabbak, a szövege és a történetszövése is összetettebb. Ebben a földönkívüli Rómeó és Júliában két népet ismerhetünk meg, amelyek előítéleteikből adódóan ki nem állhatják egymást (ilyen a különböző bőrszín és a kulturális különbségek), valamint egy fiút és egy lányt, akik a tiltás ellenére egymásba szeretnek, és elszöknek. A történet (Shakespeare-től eltérően) természetesen itt is jóra fordul, a mese végére a két nép megismeri egymás szokásait, megszületik köztük a megértés és összebarátkoznak. Egyrészt azért választottam ezt a könyvet, mert az újabbak közül való, s így lehet, hogy sokan még nem ismerik, másrészt azért, mert vicces, könnyed köntösben egy nagyon komoly témáról beszél: az elfogadásról. A picik nyelvén fogalmazza meg, hogy milyen fontos félretenni az előítéleteket, és a magunk szemével látni másokat, nyitottnak lenni a különbözőségre. Ez a könyv komolyan veszi magát, nem butítja le a mondanivalóját, nem szájbarágós, csak őszinte, szeretetteli és közben nagyon vicces. Remélem nektek is tetszeni fog!
A fenti két könyvön kívül természetesen a szerzőpár többi művét is érdemes elolvasni, én egyikben sem csalódtam eddig. Írjátok meg, nektek melyik volt a kedvencetek!

Szirtes-Szabó Kata

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük