Aktuális, Meseerdő, Szakmai cikkek
Leave a comment

Játékkészítés az újrahasznosítás jegyében

Több hetes otthoni létünk egyik meghatározó pontja a fogyasztás, és ezzel párhuzamosan a hulladék termelése. Sokan éltek eddig különböző kifogásokkal a szelektív hulladékgyűjtés ellen, de úgy érzem, eljött az ideje a gondolkodás megváltoztatásának, ne halogassuk tovább! Kőszegi Rita cikke.

Ideje tudatosan vásárolni, fogyasztani, figyelni a környezetre. Nem csak akkor érdemes a hulladék nyújtotta lehetőségeket kihasználni, amikor a játékboltok zárva tartanak, hiszen számos általunk elkészített játék vesz le terhet a környezetünk válláról. A kidobásra szánt tárgyak válogatása közben találhatunk néhány igazán izgalmas játékkészítési lehetőséget is, melyet felhasználva az egész család örömét lelheti. Kezdő újrafelhasználóként érezhetjük úgy, hogy túl sok energiát igényel egy-egy játék elkészítése, de a siker a ráfordított idővel képes arányosan növekedni, arról nem is beszélve, hogy mint minden más együtt töltött foglalatoskodás, ez is remek lehetőséget nyújt arra, hogy a családi összetartás a közös élményen keresztül erősödjön.

A tojástartó dobozban rejlő lehetőségek

Készségfejlesztő játékok – Szín, forma, sorrendiség, finommotorika készségek fejlesztése

Hozzávalók: tojástartó doboz, kupakok/gombok, kisebb tárgyak, néhány papír, filctollak.
Elkészítés: Tetszés szerint fessük ki a dobozt, díszíthetjük kívülről különböző mintákkal, belül lehetőség szerint egy színt használjunk, hogy ne legyen zavaró. Készítsünk 2×5 cellás táblázatot ábrázoló kis kártyákat és tetszés szerinti sorrendben töltsük ki a rácsokat, ha gombokat használunk, különböző gombokat rajzoljunk, ha kupakokat, akkor olyan színű legyen a kitöltés, amilyen színű kupakot tudunk gyűjteni (a kupakok tökéletesen festhetőek, ragaszthatunk rájuk képeket, formákat is). Játszhatjuk különböző színű papírgalacsinokkal, illetve kis kinderfigurákkal, LEGO kockákkal is. A játék lényege, hogy előre meghatározott formában, sorrendben helyezzék be a gyerekek az előkészített tárgyakat a tojástartó kis rekeszeibe. A lehetőségek tárháza végtelen, használjátok a fantáziátokat!

Készítsünk autót, sárkányt, katicát, kukacot!

A tojástartó dobozok egyik hatalmas előnye, hogy könnyen vághatóak, festhetőek, ragaszthatóak. Vágjuk el rekeszeire a tojástartó alját, és felfordítva ragasszuk össze azokat egy hosszú sorban egymás után! Használhatunk erősebb madzagot, fémdrótot is a rögzítésre. Fessük le tetszés szerint, és a sorban az elsőre ragasszunk, vagy rajzoljunk arcot, és arra két fültisztító pálcikát ragaszthatunk, vagy kis botot, drótot, bármit, ami kéznél van, ezzel alkotva meg a csápját.

Kis rekeszekből készíthetőek önállóan is állatok, bízzuk a gyerekekre a festését. Készíthetünk katicát, macit, méhecskét, sőt még pingvint is, ha pirosra/barnára/citromsárgára/feketére festjük a tojástartót. Nem szükséges hozzá más, mint festék, ecset, majd miután megszáradtak, készíthetünk nekik arcot, szárnyat/füleket/csápot is színes papír felhasználásával.

Ha összezárt állapotban festjük le zöldre a tojástartó dobozt, készíthetünk belőle sárkányt is. Készítsünk neki szemet, fogakat, nyelvet, hátára kis színes zöld papírból tüskéket, és máris készen van a sárkányunk.

A PET palackban rejlő lehetőségek

Ügyességet fejlesztő játékok
Vágjuk le a palack felső harmadát, majd a vágás mentén ragasztószalaggal tegyük biztonságossá, díszíthetjük szalagokkal, illetve festéssel is a palackot. Kívülről tekerjünk körbe egy fonalat a kupak alatt, rögzítsük, 30-40 centimétert hagyjunk rá, majd a másik végén a madzagra kössünk egy kupakot, vagy kis labdát, azt is rögzítsük, és már kezdődhet is a játék! Készíthetünk többet is, és így versenyezhetnek is a gyerekek: az győz, aki minél többször el tudja kapni a palack szájával a kupakot/golyót.

Gyűjtsünk össze 10 palackot, töltsünk beléjük néhány maréknyi rizst, és állítsuk fel őket piramis formába. Egy kicsi, de nehéz/ masszív labdát keressünk, és indulhat is a családi bowling! Ragaszthatunk a bábukra számokat, vagy formákat, és kitalálhatunk hozzájuk feladatot is. (pl. Most csak a sárga háromszögeket szabad eldönteni.)

Készítsünk autót! Vízszintesen fekvő palackunkra ragasszunk 4 kupak-kereket, vágjunk ki/rajzoljunk ablakokat, ajtókat, és már kezdődhet is a játék! Ügyes kezű apukák/anyukák hurkapálcika segítségével készíthetnek forgó kerekű járművet is, ha átszúrják a palackot, és a pálca két végére kupakot erősítenek.

WC papír guriga ihlette játékötletek

Egy cipős doboz tetejének belső oldalára ragasszunk előzetesen különböző színűre festett gurigákat, különböző irányokban, és dobjunk be a pályára egy kis golyót/labdát. A tető mozgatásával érjük el, hogy a golyók átguruljanak a gurigákon! Óvodás kortól már fűzhetünk hozzá játékokat is, pl. meghatározott sorrendben guruljanak át a különböző színű alagutakon, vagy kívülről haladjanak a bent lévő felé.

Ha belejöttünk a festésbe, fessünk még be néhány gurigát, alul, és felül négy helyen kb. 2 cm mélyen vágjuk be azokat. A bevágásnak köszönhetően könnyen illeszthetővé válnak az építőelemeink. Építsünk hatalmas várat, állatkertet belőlük!

A játékkészítésnek csak a képzelet szabhat határt! Mérjük fel, mi az, amit már kidobásra ítéltünk, milyen kreatív eszközeink vannak, és mit tudnánk közösen alkotni belőlük! Hagyjuk a gyerekeket kibontakozni, de segítsünk az ötletelésben, és ha szükséges, a kivitelezésben is.
Kellemes és tudatos időtöltést kívánunk!

Kőszegi Rita – Meseerdő

This article is also available in English language, in the translation of Anita Nagy.
Click here to read it.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük